Тема уроку. Поняття про речення. Основні ознаки речення.
Мета уроку: активізувати знання дітей про речення; формувати усвідомлення речення як групи слів, що виражають закінчену думку; розвивати навички логічної побудови речень; виховувати любов до природи.
I.Організаційний момент.
- Дорогі діти!
Сьогодні до нас завітали гості. Поверніться до них, усміхніться. Привітайте сердечно і щиро. А тепер тихенько сідайте.
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Наш девіз: «Думати - швидко, відповідати - чітко, працювати-дружно, запам’ятовувати - міцно!»
II.Актуалізація опорних знань.
1.Повторення.
Діти, зверніть увагу на екран. Уважно послухайте героя мультфільму «Червона Шапочка» так, щоб змогли відповісти на питання «Що ви почули?»
(Відео «Червона шапочка».)
- Що ви почули?
- Про що йдеться в цьому тексті?
- А що таке текст?
- З чого складаються речення?
- Як записуються слова в реченні?
- Як починається і чим закінчується речення?
2. Розвиток зв’язного мовлення.
- Лине осінь золота,
Лине наче пісня.
То листочки розгорта,
То туманом висне.
Ви подумайте усі:
Чим прекрасна осінь?
Яка вона чарівна
І яка то ще вона?
- Яка буває осінь? ( чарівна, рання, пізня, золота, багата, щедра, дощова, грибна…)
- Молодці! Я бачу ви дуже спостережливі.
- А чим би ви хотіли порадувати осінь? Як би звернулися до неї?
Ми тебе чекали,
Наша люба Осінь,
Грілися під сонечком,
Мокли під дощами.
А тепер ми тебе,
Наша люба Осінь,
Хочемо порадувать
Нашими віршами.
Зараз наші учні прочитають складені ними вірші на тему: «Осінні етюди».
Осінь багата
Смачними плодами
Я їх подарую
Для тата і мами. (Кобилинська Ангеліна)
Я ходила за грибами,
Зайчика зустріла.
Він під кущиком дрімав,
Я його збудила. (Бабич Анастасія)
- Молодці! Гарні вірші. Я думаю, що і осені вони сподобались.
3. Хвилинка чистопису.
Ну , а зараз гарно сядем
Ручки візьмемо усі ,
Спинки гарно порівняєм
І напишемо склади:
Со , де з’єднання середнє,
Ое , це - й середнє тут
А тепер і слово сонце
Написати не забудь.
- Чи можна написане назвати реченням? Чому?
- Подивіться на екран. Що ви бачите? ( Сонечко.)
- Гляньте, як воно усміхається до вас, підморгує, посилає вам свої промені, ніби запрошує до творчої роботи. Отож, давайте усно складемо речення про сонце. ( Діти складають речення і зачитують їх.)
- Як ви доведете , що це речення?
III.Повідомлення теми і мети уроку .
- На цьому уроці ми і продовжимо роботу над темою «Речення» та ознайомимось із першою характерною ознакою речення.
IV.Робота над вивченням нового матеріалу .
1.Усна колективна робота (вправа 117)
Улітку школярі Улітку школярі зібрали багато
зібрали лікарських рослин.
- Зверніть увагу на екран. Ви бачите групи слів. Прочитайте. Де тут речення? Чому ви так думаєте? Яка різниця між групою слів і реченням?
Отже, група слів, що виражає закінчену думку, називається реченням.
- Прочитайте правило (с.59)
- То чим же речення відрізняється від групи слів ?
2. Колективна робота (вправа 116)
Щодня ти ходиш до школи . Твій обов’язок – добре вчитися . У школі тебе навчають учителі . Вони хочуть , щоб ти добре знав свою рідну мову .
- Прочитай речення. Кінець кожного речення позначай зниженням голосу і паузою.
- Скільки абзаців у тексті? Про що розповідається у кожному з них? Як же інтонаційно позначається кінець речення? ( Зниженням голосу і паузою.)
- Спишіть друге речення.
3. Словникова робота.
учитель учителька
вчитель вчителька
V.Фізкультхвилинка .
Діти, зверніть увагу на екран. Зараз ми з вами проведемо фізкультхвилинку зі смешариками. ( Відео «Смешарики».)
VI.Закріплення та систематизація знань .
- Що ви бачите на екрані? ( Вечір. Сонце сідає. Стає темно.)
- Це ілюстрація до вправи 118.
- Прочитайте. Скільки речень у тексті?
- Що вразило вас уцьому тексті? (Те, що в тексті є речення, що складаються з одного слова.)
- А коли, як ви думаєте, слово може бути реченням? ( Коли воно виражає закінчену думку.)
- Отже, у наше правило ми можемо внести невеличку поправку: слово, або група слів, що виражає закінчену думку, називається реченням.
- Що ви бачите на екрані? ( На обрії червоніє небо. Сходить сонечко. Настає ранок.)
Це, діти, ілюстрація до вправи 119. Читайте текст. Скільки речень у тексті? Як ви розумієте речення «Край неба палає.»
Завдання.
1.Робота в парах (впр . 118 ; 119)
1 пара – З вправи 118 спишіть речення, що складається з одного слова.
2 пара – З вправи 119 спишіть третє речення.
- Прочитайте.
2.Робота над переносом слів (робота в парах)
I варіант – соловейко (со - ловейко ; соло - вейко ; соловей - ко)
II варіант – сонце (сон - це), акація (ака - ція)
- Якими золотими правилами переносу ви користувалися?
( Для переносу слів завжди потрібен поділ на склади. Склад з однієї букви лиш – не перенось його, облиш.)
3.Пальчикова гімнастика.
Наші пальчики втомились,
А втомившись посварились.
Посварились та одразу
Помирилися і разом.
4. Робота над текстом (у групі).
У лісі
Оксанка й Маринка пішли в ліс . У лісі було багато грибів і квітів співали пташки дівчатка збирали гриби їм було весело.
- Визначте , скільки речень у тексті . Прочитайте , інтонаційно виділяючи кожне речення.
- Аргументуйте свій поділ на речення .
- Які ознаки має речення?
5. Різнорівневе завдання.
1). Високий рівень.
Складіть усно речення про свого собачку так, щоб утворився текст.
2). Достатній рівень.
Зберіть речення: є, котик, Мурчик, мене, У;
котика, У, пухнастий, дуже, хвостик.
3). Початковий рівень.
Спиши речення і навчись читати:
Мого котика звати Борис.
VII. Підготовка до виконання домашнього завдання (впр. 120)
- Прочитайте рядки слів із вправи 120.
- Які з них є реченнями?
- Чому ви так вважаєте? Доведіть.
- Завдання 3 опрацюйте самостійно.
- Вивчіть правило на ст. 59.
VIII. Самооцінювання.
- Ви гарно працювали протягом усього уроку. І ось зараз попробуйте самі оцінити свої знання, свою роботу на уроці. У цьому чарівному кошику знаходяться квіти - бали ваших знань. Кожен з вас підійде до кошика і візьме той бал, який відповідає вашим знанням, вашій роботі на уроці.
VIII. Підсумок уроку.
Час прийшов урок кінчати
Треба ж нам усім згадати:
Тему вивчили яку?
Її тяжко нам здолати?
Над чим треба працювати?
Тож надіюсь, що урок
Дав право на наступний крок.
Діти: Дорогі наші гості і друзі!
Ми старались сподобатись Вам.
Все робили ми швидко і спритно
Щоб не сором усім було нам.
Ну, а вам побажаєм здоров’я
І удачі у праці нелегкій
Щоб найкращі були ваші учні
І жилося Вам добре і легко.