Четверг, 19.06.2025, 12:48
Приветствую Вас Гость | RSS
Главная » 2014 » Июль » 28 » Презентація на з іменниками в різних відмінках. Тема.
11:33

Презентація на з іменниками в різних відмінках. Тема.





презентація на з іменниками в різних відмінках
Тема. Правопис відмінкових закінчень іменників у множині. (Вправи 173-176.)

Мета. Ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині; удосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мислення дітей, уміння узагальнювати; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання. Мовний матеріал, малюнок білки, загадки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 172.)

— Прочитайте текст.

— У яких відмінках вжито іменники?

— Які ви дібрали антоніми до виділених слів?

2. Робота з прислів'ями.

— З частин складіть прислів'я.

— Підкресліть іменники жіночого роду в орудному відмінку. Поясніть їх написання.

Зло кінчається прикрістю, не женись за тінню.

Наполегливістю гору доброта — радістю.

Перед матір'ю можна розрубати.

Не змагайся з вітром, ми завжди в боргу.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з загадками.

• Все, малята, дуже просто, склав я загадку легку: круть направо — прошу в гості, круть наліво — на замку. Є відгадка— не мовчи, а кажи, що це ... (ключі).

• Два тікає, два доганяє,

а один одного не дожене.

( Колеса)

• Два брати через гору живуть,

а ніколи один до одного в гості не ходять.

(Очі)

• Один „плід" ми їли ... Вчотирьох за стіл сідали, ледве-ледве подолали, півгодини смакували, розстебнули пояски,

ще й залишились скибки. Щоб не було дивини — скажи: їли ... (кавуни).

— У якому числі вжито іменники-відгадки?

2. Оголошення теми і мети уроку.

3. Колективна робота над віршем. (Вправа 173.)

— Доберіть до вірша заголовок.

— Які іменники вжито в однині, а які—.в множині?

— Які іменники вживаються тільки в однині?

4. Спостереження над мовним матеріалом. (Вправа 174.)

а) Розгляд таблиць відмінювання іменників у множині.

б) Бесіда за матеріалом вправи.

— Як побудована таблиця?

— Порівняйте відмінкові закінчення іменників, що належать до різних груп відмінювання. Який висновок можна зробити?

— В яких відмінках закінчення іменників збігаються?

— Про що це свідчить?

— В одному чи в різних відмінках стоїть іменник дівчина в цих реченнях?

1. На подвір'ї школи ми побачили дівчат.

2. Біля дівчат стояли хлопчики і розмовляли з ними.

— Як ми розрізняємо родовий і знахідний відмінки іменників жіночого роду на -а (-я) у множині?

— А як розрізняємо іменники, що означають назви неістот у називному і знахідному відмінках множини?

Наприклад. Гаї шумлять. Ми проїжджали повз зелені гаї. (Форми іменників — назви неістот можна розрізняти за їх роллю в реченні.)

Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з текстом вправи 175.

а) Визначення теми тексту.

б) Словникова робота.

Кілометр — одиниця вимірювання довжини, яка дорівнює тисячі метрів.

Словосполучення. П'ять кілометрів, сотні кілометрів, проїхали кілометр дороги.

в) Списування із виконанням завдань.

г) Визначення відомих частин мови в останньому реченні, ґ) Повторення правопису слів з великої букви.

д) Каліграфічна хвилинка.

Краса України — Поділля!

— Яким за метою висловлювання є подане речення?

— Вимовте звуки у слові Поділля.

2. Творчий диктант.

— Запишіть речення, змінюючи форму однини іменників на форму множини.

Скарбничка білки

В одному зі своїх (гніздо) білка робить склад. Тут вона запасає лісові (горішок, шишка).

Любить білочка ласувати й (грибочок). Вона збирає (маслюк та підберезник), насаджує їх на (гілка) і сушить. Взимку білка стрибає по (гілка дерево) буде (грибочок) їсти.

— Визначіть відмінок іменників у множині. (Використовується малюнок білки).

3. Літературна хвилинка.

У неділю дідусь з онуком пішли гуляти у зимовий парк. Хлопчик взяв з собою горішків, щоб погодувати білочку. Дідусь похвалив малого.

Добре, синку, що ти дбаєш про звірят. Узимку їм важко самим знайти їжу.

— Висловіть свої міркування над поданим текстом (вкажіть, що було для вас цікавим, незвичним, чи відбувалося з вами).

4. Відмінювання іменників.

— Відгадайте загадки. А слова-відгадки провідміняйте (усно).

• Червоні, солодкі, пахучі, ростуть низько,

до землі близько.

( Суниці)

• Дві зірки весь світ бачать.

(Очі)

• Що це? Що це? — всі кричать, — Білі мухи он летять.

( Сніжинки)

• Всі в блакитнім піджаку, в рожевій сорочці.

В нас зимою у садку гуляють, як гості.

( Снігурі)

V. Підсумок уроку.

1. Продовжіть відповідь.

— Іменники мають форми ... (однини) і ... (множини).

— У називному відмінку множини іменники мають закінчення ... (-м, -і, -а).

— Для розрізнення відмінків іменників, закінчення яких збігаються у множині, можна застосувати ті самі способи, ... (що й для розрізнення відмінків іменників в однині).

2. Тлумачні словниково-логічні вправи.

а) Селяни, які вирощують хліб. (Хлібороби.)

б) Віршові твори для співу. (Пісні.)

в) Пасажирські машини, які працюють на електричному струмі. (Тролейбуси.)

г) Перерва між заняттями у навчальних закладах, яка надається учням, студентам для відпочинку. (Канікули.)

ґ) Вузькі металеві полозки, прикріплені до взуття для катання по льоду. ( Ковзани.)

VI. Домашнє завдання. С. 88, вправа 176.

уроку_______ Дата__________

Тема. Закінчення іменників у родовому відмінку множини. (Вправи 177-180.)

Мета. Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; формувати вміння і навички правильного вживання іменників у родовому відмінку множини; розвивати мовне чуття; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.

Обладнання. Прислів'я, загадки, малюнки звірів і птахів, мовний матеріал.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Відповіді на запитання.

— Що ви знаєте про відмінювання іменників у множині?

— Чим пояснюються відмінності в закінченнях іменників одного й того самого відмінка?

  • У яких відмінках збігаються закінчення іменників — назв неістот?

— У яких відмінках збігаються закінчення іменників — назв істот?

— Як ми розрізняємо ці відмінки?

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 176.)

а) Читання перебудованого тексту.

б) Визначення відмінків виділених іменників у формі множини.

в) Визначення головних членів кожного речення.

3. Колективне письмо.

На жовте листя лягає перший сніг. Настає час лижних прогулянок.

Перші лижі з'явились давно у мисливців. Спочатку до ніг прив'язувались широкі дерев'яні дощечки. На них було легше пересуватися по снігу. Але полювання за звіром вимагало швидкості. І лижі робили довгими і вузькими.

Великі віддалі мисливці долали швидко.

— Підкресліть іменники у множині, виділіть закінчення, визначіть відмінок.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

— На попередньому уроці ми не з'ясували всіх особливостей відмінювання іменників у множині. Сьогодні розглянемо вживання іменників у родовому відмінку множини.

2. Робота з підручником.

а) Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини. (Вправа 177. Використовуються малюнки звірів і птахів.)

б) Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 88.

в) Удосконалення навичок правильного використання іменників у родовому відмінку множини. (Вправа 178.)

(Хмари — хмар, дощі — дощів, шеренги — шеренг, завдання — завдань, сливи— слив, пальта — пальт, вікна — вікон, статті — статей, гвинтівки — гвинтівок.)

IV. Тренувальні вправи.

1. Робота з прислів'ями.

— Поясніть зміст кожного прислів'я.

— Спишіть. Замість крапок допишіть закінчення.

— Визначіть число, рід, відмінок цих іменників.

Батьківщину бережи від ворог... .Більше діла, менше сл... . Щастя дає друз... , нещастя їх вивіряє. Шануй своїх батьк... . Нема ріки без берег..., героя — без народу.

2. Робота з текстом вправи 179.

а) Читання перебудованого тексту.

б) Списування першого абзацу тексту.

в) Визначення відмінків виділених іменників.

г) Спостереження над зв'язком речень у першому абзаці.

3. Літературна хвилинка.

— Послухайте учнівський твір і висловіть свої міркування щодо його змісту.

Люблю малювати дерева. Дерева для мене — наче дивні розумні істоти.

Придивіться до них. Дерева, як і люди, відчувають погану погоду і небезпеку, злу людину і прихід весни... Вони бережуть нас від спеки і дощу. Бережіть їх! Спостерігайте за ними! Малюйте, фотографуйте, і ви зрозумієте, яким чудовим є світ, що оточує нас.

газети)

4. Робота із загадками

— Відгадайте загадки і усно провідміняйте слова-відгадки, поставивши їх у форму множини.

• Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти,

білі ноги, стан тоненький. Як я звуся, діти?

(Береза)

• Як дерево називається, що влітку в білий пух вдягається?

(Тополя)

• На „я" починається, на „я" кінчається,

в садку росте, на ній плоди є.

(Яблуня)

V. Підсумок уроку.

1. Продовжіть речення.

— У родовому відмінку множини іменники мають закінчення ...(-ів (-їв), -ей).

Наприклад. ... , ... , ... .

— Більшість іменників жіночого роду і деякі іменники середнього роду в цьому відмінку мають ... (нульове) закінчення.

Наприклад. ... , ... , ... .

2. Гра „Впіймай іменник у множині".

Сміється поле, річка, ліс,

сміються гілочки беріз,

птахи сміються і луги,

сміються квіти навкруги.

Ставок, що цілу ніч мовчав,

і той сміятися почав.

Я миттю скочив до вікна

поглянуть, що за дивина.

Аж бачу у віконце —

надворі сходить сонце!

(Анатолій Костецький)

VI. Домашнє завдання.

С.88, правило; вправа180.

уроку_______ Дата__________

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Говоримо красиво. Твір-опис за картиною І. Левітана "Золота осінь".

уроку_______ Дата__________

Тема. Вживання прийменників з іменниками в різних відмінках. (Вправи 181-185.)

Мета. Розширювати знання учнів про закінчення іменників у множині; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання. Прислів'я, малюнки лісових тварин, кросворд.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 180.)

— Прочитайте складені вами словосполучення.

— Які закінчення мають виділені іменники?

— Прочитайте речення із утвореним словосполученням, яке ви склали.

2. Самостійна робота.

— З частин складіть прислів'я. Спишіть. Іменники у родовому відмінку множини підкресліть, усно поставте в початковій формі.

I варіант

Прислів 'я — варті однієї правди.

Учіння — слово батьків.

Тисяча неправд джерело знань.

II варіант

На вогонь і воду а проти молодця й сам вівця.

Кіт мишей надій не покладай.

Молодець проти овець, в рукавицях не ловить.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Актуалізація опорних знань. (За вправою 182.)

— Визначіть, до якого типу належить поданий текст.

— У якому відмінку іменники вживаються без прийменників і в якому — лише з прийменниками?

2. Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 91.

3. Робота з підручником. (Вправа 183.)

а) Бесіда за змістом тексту.

б) Визначення відмінків іменників.

в) Спостереження за вживанням іменників з прийменниками.

г) Встановлення схематичного зв'язку між словами перших двох речень.

Фізкультхвилинка.

IV. Тренувальні вправи.

1. Робота з народною піснею. (Вправа 184.)

— Про що ви дізналися з української народної пісні?

— Доведіть словами пісні, що козак любить свою Батьківщину.

— Випишіть іменники, вжиті з прийменниками, і визначіть їх відмінок.

— Поясніть написання слів з пропущеними буквами.

2. Вікторина „Чи знаєш ти пісні свого рідного краю?"

Учням пропонується пригадати слова і заспівати пісні, які вони знають, які співають їхні батьки, дідусі, бабусі.

(Вчитель може дітям допомогти: заспівати початок пісні або її приспів.)

3. Каліграфічна хвилинка.

Я візьму той рушник, постелю, наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.

— З якої пісні ці рядки? („Пісня про рушник"на слова А. Малишка.)

— Які іменники вжиті з прийменниками?

— Вимовіть звуки у слові щебетання.

4. Творче завдання.

— Спишіть, вставляючи потрібні прийменники.

І варіант

... рецепту... базарі дятел вибрав окуляри. Натягнув собі ... ніс, полетів трудитись ... ліс.

(По, на, на в.)

2 варіант

Змайстрував мій братик Гриць гарну хаточку ... птиць. Он ... дереві вона, ... садку... вікна.

(Для, на, у, біля.)

— Визначіть відмінок іменників з прийменниками.

5. Розвиток зв'язного мовлення. (Вправа 181.)

— За поданим початком і малюнком складіть і запишіть твір. Вказівка: використати у розповіді іменники у родовому відмінку.

V. Підсумок уроку.

1. "Мозкова атака".

— У якому відмінку іменники вживаються без прийменників? Наведіть приклади.

— У якому відмінку іменники вживаються тільки з прийменниками? Наведіть приклади.

— Що ви знаєте про інші відмінки іменників і прийменники? Наведіть приклади.

Кросворд „Загадково-лісовий"



1. Хвіст трубою, спритні ніжки, плиг із гілки на сучок. Носить все вона горішки

в золотий свій „сундучок". (Білка)

2. Ми — лісові мешканці - вправні будівельники, всією громадою будуємо житло із соснових голок. (Мурашки)

3. Влітку ходить, бродить лісом. Все трощить важка нога. Взимку він, накрившись хмизом, у барлозі спать ляга. (Ведмідь)

4. Назва грибів, за якими вирушили до лісу хлопчики із вправи 181 (Опеньки)

5. Я дерево-красень, а звуть мене ... (ясен).

6. Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене ... (лисиця).

7. Ходить хмуро між дубами, хижо клацає зубами. Зачаївся ось, примовк. Грізний звір цей, звісно ... (вовк).

— Прочитайте слово у виділеному стовпці.

VI. Домашнє завдання.

С. 91, правило; вправа 185.

уроку_______ Дата__________



Источник: bgconv.com
Просмотров: 4360 | Добавил: lhavere | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Форма входа
Поиск
Календарь
«  Июль 2014  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 6
Мини-чат
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0